Website logoPrizmaru

CNA: trei polițiști de la Botanica au fost plasați în Penitenciarul nr. 13 pentru 30 de zile

Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul CNA: este deja al doilea dosar al acelorași angajați, iar acuzațiile anterioare vizau mită de la 3 000 la 10 000 de dolari.

22 iunie, 21:58, Alexandru Sterpu

Trei polițiști de la Inspectoratul de poliție Botanica au fost arestați pentru 30 de zile și transferați din arest la domiciliu în Penitenciarul nr. 13. O astfel de decizie, la demersul procurorilor, a fost luată de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, au anunțat la Centrul Național Anticorupție (CNA).

Noul arest este legat de un dosar penal privind abuzul de serviciu. Potrivit CNA, suspecții sunt acuzați că și-au însușit o parte din banii ridicați de la o persoană care se afla în custodia lor.

În materialele dosarului se spune că polițiștii nu au acționat singuri, ci împreună cu alte persoane, care deocamdată nu au fost identificate. Acum ancheta continuă, iar toți trei rămân în arest în Penitenciarul nr. 13.

Până atunci, aceiași angajați se aflau deja în arest la domiciliu într-un alt dosar de corupție. Atunci era vorba despre mită de la 3 000 la 10 000 de dolari.

Potrivit anchetei, banii ar fi putut fi primiți de la persoane legate de consumul și răspândirea drogurilor, în schimbul protecției. Până la hotărârea definitivă a instanței, toți figuranții dosarului beneficiază de prezumția de nevinovăție.