Escrocii telefonici au scos în trei zile de la locuitorii Moldovei aproximativ 900 de mii de lei
La Inspectoratul General al Poliției spun că fraudele se bazează pe încrederea în BNM, Ministerul Finanțelor și Moldtelecom, de aceea recomandă să sunați imediat la 112.

Între 19 și 21 iunie, în Moldova, poliția a înregistrat șapte cazuri de escrocherie telefonică, iar prejudiciul total cauzat de acestea a constituit aproximativ 900 de mii de lei. Vigilența cetățenilor a ajutat la dejucarea a încă 242 de tentative de înșelăciune.
Escrocii acționează după scheme de inginerie socială: sună oamenii și se dau drept angajați ai organizațiilor în care aceștia au încredere. Cel mai des, ei s-au prezentat drept angajați ai Băncii Naționale (BNM), ai Ministerului Finanțelor, ai poliției, ai Moldtelecom și ai Premier Energy, iar de asemenea îi atrăgeau prin platforme de investiții false.
La Inspectoratul General al Poliției se menționează că astfel de apeluri au loc, de cele mai multe ori, în zilele lucrătoare — infractorii le adaptează la programul de lucru al instituțiilor publice, pentru ca legenda să pară mai plauzibilă. Poliția recomandă ca, la un apel suspect, să închideți imediat telefonul și să sunați înapoi la 112.
Știri relevante

Constantin Șestakov a fost numit director general interimar la CET-Nord

În CSI au început să se ocupe de 448 de acorduri: o parte ar putea înceta să mai fie valabilă pentru Moldova

În regiunea Odesa a fost blocat un canal de trecere a oamenilor în Moldova pentru 20 000 de dolari

În Moldova au fost ridicate 4 kg de droguri din colete cu produse alimentare din Spania

Din cauza „Balului absolvenților — 2026”, la Chișinău au fost prelungite circulația troleibuzelor și a fost blocată o stradă

Kulminski: aderarea la UE este o chestiune de supraviețuire pentru Moldova