La stația Pruț-2 au fost refăcuți 4 kilometri de cale ferată
Ministerul Infrastructurii din Moldova pregătește rețeaua pentru integrarea cu sistemul european, consolidând în paralel malurile râului Pruț împotriva posibilelor dezastre naturale.

Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a finalizat lucrările de reparație la stația feroviară Pruț-2, situată pe tronsonul Cantemir-Fălciu.
Șeful instituției, Vladimir Bolia, a inspectat personal stadiul refacerii infrastructurii. Pe tronson au fost deja refăcuți patru kilometri de cale ferată combinată, iar verificarea tehnică a confirmat funcționarea corectă a căii.
În prezent, specialiștii montează șina europeană. Aceste lucrări sunt necesare pentru integrarea rețelei feroviare a Moldovei în sistemul european și pentru reluarea ulterioară a circulației trenurilor.
Lucrările active continuă și pe tronsonul Văleni — Cahul, unde se consolidează malul râului Pruț. Pentru a proteja infrastructura de dezastre naturale, constructorii au forat peste 900 de puțuri cu adâncimea de 25 de metri și au turnat 8 mii de tone de beton.
În continuare, specialiștii vor stabiliza versantul și vor monta suprastructura căii ferate.
Știri relevante

Codul transportului rutier din Moldova va include mașini fără șofer și cabotaj

În Moldova vor fi deschise 99 de creșe de stat: vor apărea 3000 de locuri pentru copii

8,5 km de la Pruncul la Cricova: a fost aprobată fundamentarea centurii Chișinăului

La Palatul Republicii va fi deschis un târg cu 2 000 de locuri de muncă oferite de 50 de angajatori

În Moldova a fost lansat proiectul SCADEX LiveGrid pentru monitorizarea rețelelor electrice în timp real

Energbank din Dondușeni a oprit un credit de 100 000 de lei pentru o clientă