Economiei Moldovei îi lipsesc 300 de mii de lucrători
Ministerul dezvoltării economice caută modalități de a compensa deficitul de personal, analizând atât atragerea populației inactive, cât și importul de specialiști din străinătate.

Moldovei îi lipsesc aproximativ 300 de mii de lucrători pentru a atinge nivelul minim de productivitate al Uniunii Europene. Despre aceasta a declarat ministrul dezvoltării economice și digitalizării, Evgheni Osmokesku.
Ministrul a comparat forța de muncă cu combustibilul pentru un automobil. „Pentru ca mașina să meargă, are nevoie de combustibil. Pentru economie, acest „combustibil” este forța de muncă. Fără ea nu putem avansa”, a explicat Osmokesku. Potrivit lui, deficitul de personal se resimte acum în toate sectoarele economiei țării.
Autoritățile caută modalități de a acoperi acest gol, inclusiv prin resurse interne. În prezent, aproximativ 45% din populația Moldovei rămâne neangajată, iar acest potențial se intenționează a fi implicat mai activ în economie. În plus, ministrul a atras atenția că 30% din toți angajații lucrează în sectorul de stat. „Dacă m-ar întreba cineva personal, aș spune că este foarte mult și putem redistribui forța de muncă către sectorul privat”, a menționat el.
Dacă rezervele interne nu vor fi suficiente, guvernul ia în considerare posibilitatea importului de forță de muncă din străinătate. Autoritățile promit să abordeze această chestiune cu prudență: la angajarea specialiștilor străini vor fi obligatoriu luate în considerare aspectele de securitate, precum și integrarea socială și culturală. Decizia privind țările din care vor fi atrași oamenii nu a fost încă luată.
Paralel cu aceasta, statului îi sunt necesari noi specialiști pentru integrarea europeană. Faza activă a acestui proces este planificată pentru anii 2026–2028, ceea ce va necesita consolidarea guvernării publice. De exemplu, Cancelaria de Stat planifică deja să mărească numărul de posturi cu 56 unități pentru a asigura îndeplinirea sarcinilor legate de aderarea la UE.
Știri relevante

În Moldova, instituțiilor de stat le este interzis să desfășoare activități comerciale

CALM la Bruxelles a cerut UE să intensifice monitorizarea reformei administrației locale

Alegerile în Găgăuzia sunt posibile toamna, dacă Comratul va modifica legile locale

Escrocii care s-au dat drept Energocom și BNM au obținut de la o juristă din Chișinău 544 000 de lei

22 și 23 de tone de cartofi noi nu au fost admise în Moldova din cauza pământului

Autoritățile din Tiraspol au schimbat modul de plată a salariilor bugetarilor până la sfârșitul anului 2026