Website logoPrizmaru

Autoritățile din Tiraspol au schimbat modul de plată a salariilor bugetarilor până la sfârșitul anului 2026

Guvernul Transnistriei a anunțat plata salariilor bugetarilor în două părți egale din cauza dificultăților economice și reducerii livrărilor de gaz.

24 februarie, 19:17, Alexandru Sterpu

În perioada 1 martie - 31 decembrie 2026, salariile angajaților din sectorul bugetar din Transnistria vor fi plătite în două părți egale: prima jumătate până la data de 20, a doua - între 21 și sfârșitul lunii. Indemnizațiile de concediu și salariile minime vor fi plătite într-o singură sumă.

Autoritățile din Tiraspol au explicat modificările prin dificultățile economice cauzate de reducerea volumului de gaz pe care Rusia îl furnizează gratuit. În ciuda acestui fapt, pensiile și alocațiile vor continua să fie plătite în regim obișnuit, fără modificări.

Șeful guvernului local, Alexander Rozenberg, a subliniat că „aceasta este o măsură temporară și mecanismul poate fi ajustat”. De asemenea, el a amintit că un astfel de mod de plată a salariilor a fost aplicat deja anul trecut și în vara anului 2025.

Măsura este introdusă până la sfârșitul anului curent și are ca scop stabilizarea veniturilor bugetare în condițiile crizei economice cu care se confruntă regiunea.