Șase primării din raionul Hîncești vor primi 41 de milioane de lei pentru unire
La Guvernul Moldovei se spune că, la un buget total de aproximativ 70 de milioane de lei, grantul va întări considerabil noua administrație.

41 de milioane de lei, sub formă de grant, vor primi șase primării din raionul Hîncești din Moldova, care au decis să se unească într-o singură unitate administrativă. Este vorba despre Bălceana, Boghiceni, Lăpușna, Pașcani, Pervomaiscoe și Săcăreni.
Mijloacele vor fi direcționate către infrastructură, servicii publice și proiecte locale. Secretarul general al Guvernului Moldovei, Alexei Buzu, a spus că unirea „va permite creșterea semnificativă a capacităților financiare ale noii structuri administrative”.
Bugetul total al acestor șase primării este de aproximativ 70 de milioane de lei, de aceea finanțarea suplimentară va deveni pentru ele o resursă vizibilă. La guvern se mai spune că în reforma unirii voluntare sunt deja implicate aproximativ 790 de administrații locale, iar după recentele modificări legislative procedura a devenit mai simplă.
Știri relevante

«O „măsură” interesantă»: Chicu despre reducerea indemnizației de maternitate cu aproape 4 000 de lei

Doina Gherman și Szymon Hołownia au semnat o declarație de susținere a Moldovei în UE

Chicu: proiectul privind salariile din buget este despre amendamente, nu despre o lege nouă

Air Canada nu a găsit urme ale activității de pilot la șeful Moldatsa, Dumitru Vangheli

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS

Echipa de țară a ONU în Moldova poate fi completată cu un reprezentant al UNESCO