Website logoPrizmaru

Șase primării din raionul Hîncești vor primi 41 de milioane de lei pentru unire

La Guvernul Moldovei se spune că, la un buget total de aproximativ 70 de milioane de lei, grantul va întări considerabil noua administrație.

23 iunie, 16:03, Alexandru Sterpu

41 de milioane de lei, sub formă de grant, vor primi șase primării din raionul Hîncești din Moldova, care au decis să se unească într-o singură unitate administrativă. Este vorba despre Bălceana, Boghiceni, Lăpușna, Pașcani, Pervomaiscoe și Săcăreni.

Mijloacele vor fi direcționate către infrastructură, servicii publice și proiecte locale. Secretarul general al Guvernului Moldovei, Alexei Buzu, a spus că unirea „va permite creșterea semnificativă a capacităților financiare ale noii structuri administrative”.

Bugetul total al acestor șase primării este de aproximativ 70 de milioane de lei, de aceea finanțarea suplimentară va deveni pentru ele o resursă vizibilă. La guvern se mai spune că în reforma unirii voluntare sunt deja implicate aproximativ 790 de administrații locale, iar după recentele modificări legislative procedura a devenit mai simplă.