Website logoPrizmaru

Sandu a susținut revenirea Marii Britanii în UE

La conferința de presă cu António Costa și Ursula von der Leyen, Maia Sandu a legat acest pas de consolidarea UE și de relațiile strânse ale Chișinăului cu Londra.

22 iunie, 18:02, Alexandru Sterpu

La conferința de presă cu António Costa și Ursula von der Leyen, Maia Sandu a susținut posibila revenire a Marii Britanii în Uniunea Europeană. Motivul discuției a fost împlinirea a 10 ani de la referendumul privind Brexitul, iar președinta Moldovei a spus separat că Uniunea Europeană ar fi mai puternică alături de Moldova, Ucraina și Regatul Unit.

„Este o veste bună că britanicii vor să revină în UE, pentru că Uniunea Europeană ar fi mai puternică alături de Moldova, Ucraina și Regatul Unit”, a declarat Sandu. Ea a subliniat, de asemenea, legăturile strânse dintre Chișinău și Londra și a mulțumit guvernului britanic pentru sprijin: „Am primit un sprijin foarte mare din partea premierului britanic, apreciem acest lucru și îl prețuim”.

Pe acest fundal, în știre s-a amintit că Keir Starmer a demisionat și a părăsit funcția de lider al Partidului Laburist. Tot acolo s-a făcut trimitere la raportul UKICE, potrivit căruia economia Marii Britanii a pierdut 2-6% din cauza Brexitului, în comparație cu scenariul ipotetic al menținerii calității de membru al UE.