Sandu a susținut revenirea Marii Britanii în UE
La conferința de presă cu António Costa și Ursula von der Leyen, Maia Sandu a legat acest pas de consolidarea UE și de relațiile strânse ale Chișinăului cu Londra.

La conferința de presă cu António Costa și Ursula von der Leyen, Maia Sandu a susținut posibila revenire a Marii Britanii în Uniunea Europeană. Motivul discuției a fost împlinirea a 10 ani de la referendumul privind Brexitul, iar președinta Moldovei a spus separat că Uniunea Europeană ar fi mai puternică alături de Moldova, Ucraina și Regatul Unit.
„Este o veste bună că britanicii vor să revină în UE, pentru că Uniunea Europeană ar fi mai puternică alături de Moldova, Ucraina și Regatul Unit”, a declarat Sandu. Ea a subliniat, de asemenea, legăturile strânse dintre Chișinău și Londra și a mulțumit guvernului britanic pentru sprijin: „Am primit un sprijin foarte mare din partea premierului britanic, apreciem acest lucru și îl prețuim”.
Pe acest fundal, în știre s-a amintit că Keir Starmer a demisionat și a părăsit funcția de lider al Partidului Laburist. Tot acolo s-a făcut trimitere la raportul UKICE, potrivit căruia economia Marii Britanii a pierdut 2-6% din cauza Brexitului, în comparație cu scenariul ipotetic al menținerii calității de membru al UE.
Știri relevante

Autoritățile din Tiraspol au schimbat modul de plată a salariilor bugetarilor până la sfârșitul anului 2026

Piața căpșunilor în 2026: de ce recoltele record au devenit neprofitabile

Constantinov a fost dat în urmărire internațională după condamnarea la 12 ani

Pe Calea Orheiului din Chișinău vor fi amenajate circa 420 de locuri de parcare

Fostului executor judecătoresc din Chișinău îi amenință 15 ani pentru o bătaie soldată cu moarte

Evgheni Kostețki a devenit noul șef al Organului de Aviație Civilă din Moldova