Procesul fostului șef al BEM Gacikevici a început de la zero după 13 ani
Procesul în dosarul furturilor din Banca de Economii a fost reluat din cauza eșecului vettingului judecătorului, ceea ce pune în pericol pronunțarea sentinței înainte de expirarea termenului de prescripție în 2027.

Procesul judiciar în dosarul fostului șef al Banca de Economii (BEM) Grigorie Gacikevici a început de la zero după 13 ani de la demararea procesului. Motivul reluării a fost faptul că judecătoarea Olga Cojocaru, care a condus acest dosar în toți acești ani, nu a trecut procedura de vetting.
Grigorie Gacikevici este acuzat de acordarea de credite nerambursabile în perioada 2005-2012. Potrivit datelor prezentate în 2020 de Procurorul General Alexandr Stoianoglo, suma fondurilor nerambursate depășește 100 milioane de dolari. Ancheta îi impută fostului bancher cauzarea unui prejudiciu instituției financiare în valoare de 4 milioane de euro și aproximativ 4 milioane de lei.
Împreună cu fostul conducător în dosar sunt judecați membrii consiliului administrativ al BEM Anna Vitiu, Mihail Bejenar, Leonid Belibov și Alexandru Mișov. Însuși Grigorie Gacikevici a petrecut în arest aproximativ doi ani, după care s-a ocupat cu scrierea de cărți pentru copii.
Termenul de prescripție pentru acest dosar penal expiră în 2027. Dacă până atunci instanța nu va pronunța o sentință definitivă, inculpații pot evita răspunderea.
Știri relevante

Стояногло cere rezerve urgente de combustibil și reducerea НДС

MAN cere lui Mark Tkaciuk să predea mandatul din cauza ieșirii din „Alternativa”

Blocul „Alternativa” cere investigarea grațierii infractorilor de droguri în Moldova

Acuzatului în seria de crime din Berezki i s-au dat 20 de ani în loc de închisoare pe viață

Gimnaziul din Baurci a devenit singura școală din Moldova în top 50 al Global Schools Prize

Fostului executor judecătoresc din Chișinău îi amenință 15 ani pentru o bătaie soldată cu moarte