Primarul din Căușeni a revenit la muncă purtând brățară și având interdicția de a ieși din Moldova
Curtea de Apel l-a plasat pe Alexandru Donțu sub control judiciar în dosarul CNA privind o mită de 89,3 mii de lei, iar ancheta împotriva lui continuă.

Pe 23 iunie, primarul din Căușeni, Alexandru Donțu, și-a reluat atribuțiile după ce Curtea de Apel l-a plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. În această perioadă, i s-a interzis să părăsească localitatea, să iasă din Moldova și a fost obligat să poarte o brățară electronică.
În prima zi de lucru, Donțu a venit la sediul primăriei, s-a întâlnit cu angajații și a discutat chestiuni curente cu primarul interimar al Căușenilor, Roman Chizilov. El a felicitat, de asemenea, colectivul cu ocazia Zilei funcționarului public.
La Centrul Național Anticorupție (CNA) au anunțat anterior că Donțu a fost reținut pe 18 martie, fiind suspectat de abuz în serviciu și corupție, iar la primărie atunci a avut loc o percheziție. Potrivit instituției, el ar fi primit de la compania care a câștigat contractul cu primăria din Căușeni o mită în valoare de 89,3 mii de lei.
De asemenea, instanța i-a interzis să intre în contact cu martorii și cu alți învinuiți în dosar. Donțu este obligat să se prezinte la chemarea urmăririi penale sau a instanței, iar ancheta continuă.
Știri relevante

Air Canada nu a găsit urme ale activității de pilot la șeful Moldatsa, Dumitru Vangheli

Pentru creditele de la Banca de Economii de 3 miliarde de lei, procuratura cere 15 ani

Curtea de Apel Centru a menținut 7 ani pentru Ciochină, iar pentru Andronache — 2 ani

Peste 80 de mii de persoane s-au întors în Moldova din 2020

Evgheni Kostețki a devenit noul șef al Organului de Aviație Civilă din Moldova

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS