Parlamentul Moldovei a simplificat unirea satelor: 298 de localități sunt pregătite pentru fuziune
Noile reguli elimină restricțiile stricte privind distanța dintre sate și stimulează crearea unor centre administrative mari pentru accelerarea dezvoltării regiunilor.

Parlamentul Moldovei a adoptat pe 24 aprilie un proiect de lege care simplifică unirea voluntară a unităților administrativ-teritoriale. Autoritățile au decis să reducă barierele birocratice pentru a stimula crearea unor primării mai puternice și a sprijini dezvoltarea localităților.
Acum, pentru a demara procesul de unire este suficient să se pregătească o justificare scurtă și o listă a localităților. Decizia privind unirea se ia cu majoritate simplă a voturilor consilierilor locali, iar limita fixă de 25 de kilometri între sate a fost eliminată.
În localitățile unite nu vor avea loc alegeri anticipate până în 2027. În prezent, 298 de localități și-au exprimat deja disponibilitatea pentru unire.
Guvernul intenționează să unească primăriile cu o populație mai mică de 3 mii de persoane, oferindu-le stimulente financiare. Secretarul general al guvernului, Alexei Buzu, a prezentat anterior o concepție conform căreia numărul raioanelor din țară va scădea de la 32 la 10, iar raionul Taraclia va primi statut de municipiu.
Știri relevante

Nouă primării din raionul Rezina se unesc: guvernul va aloca 85 de milioane de lei

Cheban a amenințat cu un referendum din cauza posibilei schimbări a granițelor Chișinăului

Unirea comunităților în Moldova este voluntară și nu afectează statutul Chișinăului

Fiscul Moldovei a aplicat amenzi pentru afaceri ilegale în sumă de 1,03 milioane de lei

Tragedie la Cahul: un militar cu experiență a împușcat accidental un adolescent cu un pistol Glock

În formularele comercianților independenți, IDNP va fi înlocuit cu IDNO