Website logoPrizmaru

Parlamentul Moldovei a ratificat 2 convenții maritime pentru a ieși din lista Paris MoU

În Parlamentul Moldovei consideră că ratificarea este necesară pentru Giurgiulești: astfel, țara încearcă să aducă legislația maritimă la cerințele Paris MoU.

19 iunie, 11:47, Alexandru Sterpu
The building of the Parliament of the Republic of Moldova in Chisinau.

Joi, 18 iunie, Parlamentul Moldovei a ratificat două convenții maritime internaționale — Convenția internațională de la Hong Kong privind reciclarea sigură și ecologic rațională a navelor și Convenția internațională de la Nairobi privind îndepărtarea epavelor. Această măsură este legată de încercarea autorităților de a scoate Moldova din lista neagră a Paris MoU privind controlul navelor.

Ambele convenții se referă la modul în care sunt reciclate navele și la ce trebuie făcut cu navele scufundate. Potrivit deputaților și funcționarilor, Moldova trebuie să respecte asemenea norme nu doar ca stat de pavilion, ci și ca stat-port.

Adrian Băluțel a explicat simplu logica autorităților: «Avem un port, prin el trec nave, folosim rute maritime și, în acest context, suntem obligați să fim parte la convențiile internaționale care reglementează activitatea maritimă, indiferent dacă ne place sau nu. În ultimii ani vedem că importanța și volumul de marfă al Portului Internațional Liber Giurgiulești cresc doar. În momentul în care o navă pleacă din Giurgiulești spre Constanța sau Istanbul, aceasta devine o rută maritimă. Republica Moldova trebuie să fie parte la convențiile și normele internaționale care reglementează orice incidente: îndepărtarea navelor scufundate, asigurarea, administrarea și alte aspecte».

Directorul Agenției Maritime, Igor Zaharia, a adăugat că în prezent nu este înregistrată nicio navă sub pavilionul Moldovei. Dar, potrivit lui, acest lucru nu schimbă obligațiile țării: «Complexul portuar Giurgiulești este amplasat pe sectorul maritim al Dunării, de aceea prevederile convențiilor maritime internaționale se aplică automat. Noi, ca stat — nu doar ca stat de pavilion, ci și ca stat-port — suntem obligați să implementăm aceste norme».

Secretarul de stat al Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Mircea Păscăluță, a legat noile ratificări de încă un obiectiv — ieșirea în lista albă a Paris MoU. El a spus: «Într-adevăr, nu avem nave maritime înregistrate, pentru că trebuie să aderăm la o serie de convenții pentru a ajunge în „lista albă“. Toate acțiunile noastre sunt orientate spre ieșirea din „lista neagră“, în care, din păcate, am ajuns acum câțiva ani».

Păscăluță a precizat că deja au fost aprobate patru convenții, iar alte șase urmează. Astfel, autoritățile continuă să alinieze legislația maritimă a Moldovei la cerințele internaționale, chiar și în lipsa navelor sub pavilion național.

Și deputatul Petru Burduja și-a formulat poziția față de aceste legi. El a rezumat dezbaterile astfel: «Dacă nu avem nicio navă maritimă, dar elaborăm și adoptăm astfel de legi, înseamnă că le adoptăm ca să nu fim mai prejos decât alții».

În paralel, autoritățile nu scot de pe agendă nici extinderea Portului Internațional Liber Giurgiulești. Nicolae Mîndra a declarat că poziția ministerului nu s-a schimbat: portul trebuie extins, iar împreună cu Ministerul Mediului continuă lucrul pentru deblocarea situației cu terenurile, pentru că în această chestiune, potrivit lui, economia rămâne principalul lucru.