Moldova va aloca 420 000 de lei pentru sprijinirea a 14 veterani ai celui de-al Doilea Război Mondial
Inițiativa a fost deja susținută de comisia parlamentară de profil, subliniind că această decizie este o modalitate de a exprima recunoștința față de generația care a apărat pacea.

Guvernul Moldovei a aprobat majorarea ajutorului material anual pentru veteranii celui de-al Doilea Război Mondial de la 10 000 la 30 000 de lei. Inițiativa legislativă a fost elaborată de deputații Marina Morozova și Vladimir Odnostalko.
La data de 1 martie 2026, în Moldova locuiesc 14 participanți la cel de-al Doilea Război Mondial. Suma totală a plăților va fi de 420 000 de lei, dintre care 280 000 de lei vor reprezenta cheltuieli suplimentare ale bugetului. Finanțarea va fi asigurată prin transferuri din bugetul de stat către bugetul asigurărilor sociale de stat.
Comisia parlamentară pentru protecție socială, sănătate și familie a susținut deja proiectul și l-a înaintat spre examinare parlamentului. Ministrul muncii și protecției sociale, Natalia Plugaru, a numit această decizie „o măsură de respect și responsabilitate față de generația care a adus o contribuție decisivă la apărarea păcii în țara noastră”.
Știri relevante

Vladimir Odnostalko a propus redistribuirea bugetului în favoarea compensațiilor pentru cetățeni

PSRM a cerut să fie chemat Alexandru Munteanu în Parlament din cauza creșterii prețurilor la produse

În Moldova, în trei ani au fost depistate 3575 de infracțiuni legate de droguri

Nepal, Uzbekistan și India: de unde vin în Moldova, în număr mare, lucrători străini

ANSA a interzis în Moldova 45 de tone de cartofi timpurii din cauza solului lipit

Pentru planul EUPM în Moldova pentru anii 2025–2027 au fost alocate 19,8 milioane de euro