Mark Tkaciuk a părăsit blocul parlamentar „Alternativa”
Acest pas pune sub semnul întrebării viitorul alianței politice create la începutul anului 2025 de liderii opoziției pentru activitatea în parlamentul Moldovei.

Mark Tkaciuk a anunțat că a părăsit fracțiunea parlamentară a blocului „Alternativa”. După această decizie, în componența alianței, care a obținut opt mandate în urma alegerilor din septembrie, au rămas șase deputați.
Motivul acestui pas au fost neînțelegerile interne și ieșirea partidului MAN din alianță. Ion Ceban, care conduce fracțiunea, a decis să părăsească blocul, dar să rămână în cadrul fracțiunii. Tkaciuk a numit această schemă lipsită de logică politică.
Liderul „Congresului Civic” a criticat lipsa de coordonare a acțiunilor colegilor. „Nici eu, nici colegii mei din Congresul Civic nu înțeleg sensul existenței unei astfel de fracțiuni parlamentare, în care participanții declară răspicat că nu mai poartă responsabilitate pentru acțiunile și declarațiile colegilor din alianță. Și totuși rămân împreună”, a declarat politicianul.
Tkaciuk a subliniat că fracțiunile parlamentare sunt create pentru a uni politicieni cu viziuni comune și responsabilitate comună pentru promisiunile făcute alegătorilor. În opinia sa, dacă nu există scopuri și strategii comune, fracțiunea își pierde sensul. Ieșirea din aceasta a numit-o singura modalitate moral acceptabilă de a răspunde cinstit pentru acțiunile și programul electoral.
Blocul „Alternativa” a fost format la începutul anului 2025 de Ion Ceban, Ion Cicu, Alexandr Stoianoglo și Mark Tkaciuk. Acum, după plecarea lui Tkaciuk, viitorul alianței create pentru activitatea în parlamentul Moldovei este pus sub semnul întrebării.
Știri relevante

Kostyuk a numit aplauzele pentru insultele de la congresul PAS „adevărata față a puterii”

În centrul Chișinăului, pe București, 68, se creează un nou spațiu cultural

Ceaban: strada Tudor Vladimirescu din Durlești trebuie reparată de primărie

În CSI au început să se ocupe de 448 de acorduri: o parte ar putea înceta să mai fie valabilă pentru Moldova

Locuitoarei din Puhoarna i-a fost emisă o amendă de 600 de lei pentru udarea grădinii din fântână

Parlamentul Moldovei a extins schimbul automat de date despre conturile financiare