În Moldova vor fi înăsprite regulile privind falimentul din cauza plângerilor împotriva dezvoltatorilor
Noua inițiativă are scopul de a opri practica în care companiile de construcții se declară insolvabile imediat după ce primesc bani de la cumpărătorii de locuințe.

În Parlamentul Moldovei a apărut un grup de lucru care se va ocupa de rezolvarea problemelor din domeniul falimentului. Deputatul din partea Partidului Acțiune și Solidaritate, Dinu Plîngău, a inițiat crearea acestei structuri după ce a primit zeci de plângeri de la cetățeni afectați de acțiunile dezvoltatorilor neserioși.
Mulți oameni și-au investit economiile personale sau au luat credite pentru a cumpăra locuințe, dar în final au rămas fără nimic. Schema este adesea similară: dezvoltatorul se declară insolvabil imediat după ce primește banii de la cumpărători. Situația este complicată de administratorii falimentului, care sunt acuzați de întârzierea procedurilor și chiar de dispariția cu banii clienților.
În următoarele două săptămâni, grupul de lucru va organiza o serie de consultări cu Ministerul Justiției, reprezentanți ai mediului de afaceri și chiar cu administratorii. Scopul întâlnirilor este de a elabora o inițiativă legislativă care să înăsprească controlul asupra acestui domeniu. Noile reguli ar putea permite revizuirea sau retragerea licențelor administratorilor ale căror activități ridică semne de întrebare.
Știri relevante

UTM dă în chirie locuri de pat în cămine cu 1400–1700 de lei pentru muncitori sezonieri

Dodon a propus înghețarea salariilor de peste 50 de mii de lei

Parlamentul Moldovei a aprobat două convenții maritime privind navele și obiectele scufundate

La Comrat au fost reținuți doi decani ai Universității de Stat din Comrat, într-un dosar de corupție

Air Canada nu a găsit urme ale activității de pilot la șeful Moldatsa, Dumitru Vangheli

Curtea de Apel Centru a menținut 7 ani pentru Ciochină, iar pentru Andronache — 2 ani