Guvernul Moldovei a aprobat planul de combatere a tuberculozei pentru anii 2026–2030
Autoritățile intenționează să reducă radical incidența bolii, asigurând tratament gratuit și vaccinând 95% din nou-născuți pentru a îndeplini angajamentele internaționale.

Guvernul Moldovei a aprobat Programul Național de combatere a tuberculozei pentru anii 2026–2030. Autoritățile intenționează să oprească răspândirea infecției, făcând diagnosticul rapid, iar tratamentul — gratuit pentru fiecare pacient.
Planul stabilește pentru sistemul de sănătate indicatori clari. Medicii planifică să vaccineze cel puțin 95% din nou-născuți, să asigure tratament profilactic pentru 90% dintre cei care au nevoie și să acopere cu examinări regulate 90% din persoanele din grupurile de risc.
Ministrul sănătății Emil Ceaban a subliniat că, în ciuda tendinței generale de scădere a incidenței, tuberculoza rămâne o amenințare serioasă. Atenție specială va fi acordată grupurilor vulnerabile, în special persoanelor din închisori: acolo nivelul de îmbolnăvire este de cinci ori mai mare decât media pe țară.
Noul program este integrat în strategia națională „Sănătate 2030” și în planurile globale ale Organizației Mondiale a Sănătății. Potrivit OMS, în 2024 tuberculoza a cauzat moartea a peste 1,2 milioane de persoane în lume, motiv pentru care Moldova intensifică măsurile pentru a-și îndeplini angajamentele internaționale.
Știri relevante

Nosatîi a exclus cearta: soldatul a fost rănit din cauza încălcării regulilor cu Glock 19

Andrei Uncuța a devenit secretar de stat la Ministerul Sănătății al Moldovei

Promo-LEX cere autorităților Moldovei să obțină eliberarea lui Emilian Cheban

În Moldova vor să introducă un impozit de 15% pe creșterea capitalului la vânzarea locuințelor

CNA: trei polițiști de la Botanica au fost plasați în Penitenciarul nr. 13 pentru 30 de zile

Parlamentul Moldovei a aprobat două convenții maritime privind navele și obiectele scufundate