Grosu în Cehia: Moldova deja poartă negocieri pentru primul cluster în UE
În timpul vizitei oficiale, Igor Grosu a discutat cu Miloš Vystrčil și cu primarii din Telč și Tábor despre sprijinul pentru următoarele capitole de negociere.

La Telč și Tábor, în timpul vizitei oficiale în Cehia, Igor Grosu a avut întrevederi cu președintele Senatului Cehiei, Miloš Vystrčil, cu primarul orașului Telč, Vladimír Brtník, și cu primarul orașului Tábor, Štěpán Pavlík. La discuții s-a vorbit despre dezvoltarea locală, modernizarea orașelor și satelor, precum și despre reforma administrației publice în Moldova.
La Telč, la discuție a participat și Vladimír Brtník. La Tábor, Grosu a discutat separat cu Štěpán Pavlík despre chestiuni legate de renovarea localităților și de activitatea autorităților locale.
O întrevedere separată a președintelui parlamentului a avut loc cu Irena Fercikova Konéčná, care conduce grupul de prietenie Moldova-Cehia. Igor Grosu a subliniat că Moldova se află deja în procesul negocierilor pentru primul cluster de aderare la Uniunea Europeană și a mulțumit Cehiei pentru sprijin, contând în continuare pe acesta la deschiderea următoarelor capitole de negociere.
În timpul vizitei, Igor Grosu a vizitat și atelierul artistului moldovean Alexei Buzu din Tábor. Mai târziu, el a participat la prezentarea filmului «Repere din Moldova» al regizorului ceh Petr Voldán și i-a înmânat o diplomă de gratitudine din partea Parlamentului Moldovei; filmul este alcătuit din 13 episoade și este difuzat, inclusiv, la televiziunea publică din Cehia.
Știri relevante

Air Canada nu a găsit urme ale activității de pilot la șeful Moldatsa, Dumitru Vangheli

Salariul minim în Moldova va fi raportat la 50% din media pe economie

Chicu propune majorarea treptată a pensiei pentru oamenii legii din Moldova până la 50 de ani

În Moldova au fost ridicate 4 kg de droguri din colete cu produse alimentare din Spania

Ion Ceban a anunțat planuri de a instala trei diguri pe Nistru pentru protecția alimentării cu apă

Autoritățile din Tiraspol au schimbat modul de plată a salariilor bugetarilor până la sfârșitul anului 2026