Un militar a fost rănit la abdomen în timpul exercițiilor la Centrul brigăzii „Moldova”
Ministerul Apărării al Moldovei efectuează o anchetă după un foc accidental în timpul instruirilor: militarul în termen a fost deja transportat la spital, unde rămâne sub supravegherea medicilor.
16 iunie, 18:02, Daria Cojocari

La 16 iunie, în jurul orei 16:40, la Centrul de instruire al brigăzii de infanterie motorizată „Moldova”, un militar în termen a fost rănit în zona abdomenului în timpul exercițiilor de instruire. Potrivit Ministerului Apărării, focul a fost tras accidental de un alt militar din arma de serviciu Glock 19.
Rănitului i s-a acordat imediat primul ajutor la fața locului, după care a fost transportat de urgență la spital. În prezent, el se află sub supravegherea medicilor.
Ministerul Apărării efectuează o anchetă de serviciu și cooperează cu structurile competente pentru a stabili toate circumstanțele incidentului.
Comentarii
Știri relevante

Armata Moldovei a trimis tehnică la Pănești după ploi torențiale

„Șuruburile de tractor sunt bune”: locuitorii din Lopatna au luat resturile dronei care a explodat

Nosatîi: Piranha-5 — o nouă etapă a modernizării Armatei Naționale

Ioniță: 100 mp într-un imobil nou cer 150 mp de locuință veche

Pensionarilor din Chișinău li s-a păstrat scutirea de impozitul pe locuință până la 500 de mii de lei

Pentru noul plan general al Chișinăului au fost finalizate 12 cercetări de bază