Un locuitor al Chișinăului a primit 16 ani pentru uciderea mamei cu cuțitul în sectorul Rîșcani
La Procuratura Generală leagă tragedia de un conflict mai vechi din cauza vieții personale a inculpatului, iar sentința mai poate fi contestată la Curtea de Apel Chișinău.

În noaptea de 17 iulie 2025, într-un apartament din sectorul Rîșcani, un locuitor al Chișinăului în vârstă de 23 de ani și-a înjunghiat mama în piept cu un cuțit de bucătărie în timpul unei certuri. Judecătoria sectorului Rîșcani din Chișinău l-a condamnat la 16 ani de închisoare pentru omor intenționat.
La Procuratura Generală au explicat că între ei exista de mult timp un conflict din cauza vieții personale a inculpatului. Potrivit urmăririi penale, lovitura a fost mortală: femeia a suferit traumatisme grave, incompatibile cu viața, și a murit la fața locului.
După cele întâmplate, bărbatul i-a povestit unui cunoscut despre ce s-a întâmplat, însă acesta la început nu l-a crezut. Când apropiații nu au reușit să ia legătura cu ei, au chemat poliția.
Angajații poliției au încercat să intre în apartament, însă inculpatul a refuzat să deschidă ușa. Apoi a încercat să fugă, sărind de la etajul patru, și a suferit traumatisme, după care a fost internat în spital.
În instanță, bărbatul nu și-a recunoscut vina și a refuzat să dea declarații. Sentința mai poate fi atacată la Curtea de Apel Chișinău.
Știri relevante

O fetiță de 11 ani din raionul Slobozia a băut rachiu dintr-o sticlă cu apă

Constantinov a fost dat în urmărire internațională după condamnarea la 12 ani

CNA a reținut din nou trei polițiști de la Botanica în dosarul privind furtul de bani

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS

Chiveri despre declarația de la Tiraspol: „a visa nu e dăunător”

O femeie de 63 de ani din Rîbnița a pierdut peste 500 de mii de lei într-o schemă de investiții