Website logoPrizmaru

Studiu MĂR: TVA-ul ridicat amenință HoReCa în Moldova

În contextul propunerii Ministerului Finanțelor al Moldovei de a ridica TVA-ul la 20% până în 2027, MĂR avertizează asupra riscurilor pentru profit și locurile de muncă.

22 iunie, 18:03, Alexandru Cojocari
A well-set dining table in a restaurant with wooden furniture and tableware.

Acum, pentru sectorul HoReCa din Moldova se aplică o cotă redusă de TVA de 8%, iar Ministerul Finanțelor propune uniformizarea taxei la 20% până în 2027. Asociația Națională a Restaurantelor și Localurilor de Agrement din Republica Moldova (MĂR) insistă că majorarea cotei nu este justificată.

Asociația și-a susținut argumentele cu un studiu pregătit împreună cu Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR) și Consiliul Ospitalității din Iași (HOTRECC Iași). În MĂR spun că un TVA mai mare ar putea lovi în investiții, locuri de muncă și competitivitatea ramurii.

În studiu a fost comparată evoluția industriei ospitalității din Moldova și România în anii 2018–2025. Potrivit acestor date, sectorul HoReCa din Moldova a reușit să se mențină chiar și pe fundalul pandemiei, crizei energetice, inflației și consecințelor războiului din regiune: veniturile companiilor au crescut cu peste 300%, iar profitul — cu aproape 276%.

Autorii studiului ajung la concluzia că doar creșterea cifrei de afaceri nu este suficientă dacă afacerea trebuie să funcționeze sub o presiune fiscală și administrativă puternică. În Moldova, în opinia lor, rezultatul a fost asigurat, inclusiv, de regulile previzibile și de păstrarea cotei fiscale diferențiate.

Potrivit studiului, în România tabloul a fost diferit: cifrele de afaceri ale companiilor au crescut, însă profitabilitatea sectorului a scăzut considerabil și s-a apropiat de zero. În MĂR consideră că acesta este un exemplu bun al consecințelor unei poveri fiscale prea mari.

„Datele acestui studiu arată că succesul industriei ospitalității nu este rezultatul unei singure măsuri, ci un ecosistem creat prin cooperarea dintre întreprinzători, autorități și parteneri de dezvoltare. Moldova a reușit să transforme perioada de criză într-o oportunitate de creștere economică”, a declarat președintele asociației MĂR, Nicolae Hudic. El și reprezentanții ramurii îndeamnă autoritățile să păstreze dialogul cu mediul de afaceri și să ia în considerare consecințele economice ale deciziilor fiscale.