Moldova va forma un rezervă de 140 de milioane de metri cubi de gaz până iarna
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a obligat furnizorii să creeze rezerve în țările UE pentru a proteja consumatorii de creșterile prețurilor la combustibil.

Pentru sezonul rece 2026-2027, Moldova va forma peste 140 de milioane de metri cubi de rezerve de siguranță de gaz natural. Toate volumele trebuie să fie în depozite până la 1 noiembrie 2026.
Partea principală a obligațiilor a revenit SA „Energocom” — compania trebuie să asigure peste 134 de milioane de metri cubi. Ceilalți furnizori, inclusiv „Transautogaz”, „ERU Aurora”, „Gas & Power Trading”, „Navitas Energy”, „Energy Engineering Group”, „Lăcătuș”, „Imas Company”, „National Power Corp” și „Ernocom”, vor forma rezerve proporțional cu cota lor de piață.
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a luat această decizie pentru a preveni o posibilă creștere a prețurilor la gaz. Furnizorii vor depozita combustibilul în țările membre ale Uniunii Europene sau ale Comunității Energetice, iar acest lucru poate fi făcut atât direct, cât și prin alți traderi.
Rezerve separate pentru regiunea transnistreană va asigura SA „Moldovagaz”. Compania va pregăti 53,7 milioane de metri cubi de gaz, bazându-se pe consumul mediu anual din ultimii cinci ani.
Furnizorii vor raporta volumele de gaz depozitate până la 15 noiembrie 2026.
Știri relevante

Moldovagaz va rămâne furnizorul de gaze în Transnistria până la sfârșitul anului

ANRE a aprobat tarife noi pentru Acva Nord și Apă-Canal Cahul

În Moldova benzina AI-95 s-a ieftinit până la 27,99 lei, iar motorina — până la 25,86 lei

Guvernul Moldovei a simplificat confirmarea cetățeniei și a anulat examenele de limbă pentru o parte dintre cetățeni

Furnizorul de gaze din Transnistria va fi obligat să mențină un stoc strategic de 15% din consum

În Moldova, cartelele SIM și eSIM preplătite vor fi activate doar pe baza actului de identitate