Locuințele din Moldova s-au scumpit cu 24% din cauza programului „Primul Acasă”
Experții FMI au recomandat autorităților să revizuiască condițiile programului ipotecar pentru a reduce riscurile supraîncălzirii pieței, la care a reacționat deja Banca Națională a Moldovei.

Modificările aduse programului „Primul Acasă” în 2024 au dus la creșterea prețurilor locuințelor în Moldova cu 20–25%. Deputatul Ion Kiku a numit aceste măsuri „stângace”, acuzând de adoptarea lor „neaveniți și corupți”.
Experții Fondului Monetar Internațional, care au desfășurat consultări la Chișinău între 4 și 17 decembrie 2025, confirmă: de la sfârșitul anului 2024 până la mijlocul anului 2025, imobiliarele s-au scumpit cu 24%. Specialiștii avertizează că astfel de scheme pot contribui indirect la creșterea prețurilor dacă nu sunt calibrate corespunzător.
Banca Națională a Moldovei a reacționat la situație, majorând rata tampon contraciclică pentru riscurile de credit. FMI a caracterizat aceste acțiuni ale BNM drept o decizie „adecvată și preventivă”, necesară pentru a limita supraîncălzirea pieței.
Acum experții fondului recomandă revizuirea programului „Primul Acasă”. Scopul este să fie aliniat cu normele prudențiale pentru a limita acumularea riscurilor în sectorul ipotecar.
Știri relevante

Chicu: proiectul privind salariile din buget este despre amendamente, nu despre o lege nouă

La Cahul, un soldat a împușcat mortal un adolescent: opoziția cere demisia ministrului apărării

Mark Tkaciuk a părăsit blocul parlamentar „Alternativa”

Taximetriștii vor fi trecuți, din 1 iulie, la regimul fiscal general

În formularele comercianților independenți, IDNP va fi înlocuit cu IDNO

Chiveri despre declarația de la Tiraspol: „a visa nu e dăunător”