Consumul de gaze în Moldova în martie a scăzut la 102 milioane de metri cubi
La Energocom au reamintit consumatorilor din Moldova să transmită la timp citirile contoarelor, pentru ca facturile să fie calculate pe baza consumului real, nu estimat.

Puțin peste 102 milioane de metri cubi de gaze naturale au fost consumați în martie în Moldova, au anunțat la Energocom. Aceasta este cu peste 50 de milioane de metri cubi mai puțin decât în februarie, când consumul pe malul drept al Nistrului a depășit 154 milioane de metri cubi.
În martie, consumatorii casnici au utilizat peste 38,5 milioane de metri cubi de gaze, iar clienții non-casnici au consumat aproximativ 63,6 milioane de metri cubi. Pentru comparație, în februarie sectorul casnic a consumat aproximativ 91,3 milioane de metri cubi, iar cel non-casnic — 62,9 milioane. Energocom a reamintit că facturile se calculează pe baza consumului real sau estimat și a îndemnat consumatorii să transmită lunar citirile contoarelor sau să permită operatorilor accesul pentru a le citi.
Știri relevante

Slusar: „Nu voi adera la niciun partid politic”

Rezerva strategică de gaze a Moldovei va crește la 56,3 milioane de metri cubi

Moldova schimbă regulile jocului pe piața energiei electrice: de la contracte închise la licitații

Din cauza „Balului absolvenților — 2026”, la Chișinău au fost prelungite circulația troleibuzelor și a fost blocată o stradă

În Moldova au fost ridicate 4 kg de droguri din colete cu produse alimentare din Spania

Autoritățile din Tiraspol au schimbat modul de plată a salariilor bugetarilor până la sfârșitul anului 2026