Website logoPrizmaru

Consumul de gaze în Moldova în aprilie a scăzut de trei ori, până la 32 milioane de metri cubi

Încheierea sezonului de încălzire a dus la o scădere bruscă a cererii, iar Energocom reamintește despre importanța transmiterii indicilor contoarelor pentru facturi corecte.

12 mai, 16:50, Alexandru Sterpu

În aprilie 2026, consumul de gaze naturale pe malul drept al Nistrului a fost de aproximativ 32 de milioane de metri cubi. Aceasta este aproape de trei ori mai puțin decât în martie, când volumul total al consumului în Moldova depășea 102 milioane de metri cubi.

Consumatorii casnici au utilizat peste 26,6 milioane de metri cubi de gaze, iar clienții noncasnici — aproximativ 5,3 milioane. Scăderea bruscă a cererii se explică prin încheierea sezonului de încălzire și încălzirea vremii.

Energocom îi îndeamnă pe consumatori să transmită lunar indicii actuale ale contoarelor. Dacă datele lipsesc, operatorii rețelelor de distribuție folosesc valori estimative pentru emiterea facturilor.