Consumul de gaze în Moldova în aprilie a scăzut de trei ori, până la 32 milioane de metri cubi
Încheierea sezonului de încălzire a dus la o scădere bruscă a cererii, iar Energocom reamintește despre importanța transmiterii indicilor contoarelor pentru facturi corecte.
12 mai, 16:50, Alexandru Sterpu

În aprilie 2026, consumul de gaze naturale pe malul drept al Nistrului a fost de aproximativ 32 de milioane de metri cubi. Aceasta este aproape de trei ori mai puțin decât în martie, când volumul total al consumului în Moldova depășea 102 milioane de metri cubi.
Consumatorii casnici au utilizat peste 26,6 milioane de metri cubi de gaze, iar clienții noncasnici — aproximativ 5,3 milioane. Scăderea bruscă a cererii se explică prin încheierea sezonului de încălzire și încălzirea vremii.
Energocom îi îndeamnă pe consumatori să transmită lunar indicii actuale ale contoarelor. Dacă datele lipsesc, operatorii rețelelor de distribuție folosesc valori estimative pentru emiterea facturilor.
Comentarii
Știri relevante

Energocom a avertizat despre escroci care merg din casă în casă sub pretextul de angajați

În mai, în Moldova s-au consumat 14,6 milioane de metri cubi de gaz, dintre care 12,8 milioane — de către gospodării

Rezerva strategică de gaze a Moldovei va crește la 56,3 milioane de metri cubi

La Soroca a fost majorată taxa pentru evacuarea deșeurilor menajere: pentru locuitori — până la 26,78 lei

În Coșnița, până la prânz au votat 14,13% dintre alegători la referendum

MAI a modernizat e-arme: autorizațiile pentru arme civile sunt acum online