În mai, în Moldova s-au consumat 14,6 milioane de metri cubi de gaz, dintre care 12,8 milioane — de către gospodării
În calitate de furnizor public de gaze pentru populație în Moldova, Energocom solicită transmiterea la timp a indicilor: altfel, facturile pentru luna mai sunt calculate după estimare.

În mai 2026, în Moldova s-au consumat aproximativ 14,6 milioane de metri cubi de gaze naturale. Din acest volum, aproximativ 12,8 milioane de metri cubi au revenit gospodăriilor, iar încă aproximativ 1,7 milioane de metri cubi — consumatorilor noncasnici.
Energocom îndeamnă să fie transmise lunar indicii actuali ai contoarelor de gaz și să fie lăsați angajații operatorului autorizat în perioada de colectare a datelor. Dacă nu există indicii reale, operatorii de distribuție transmit furnizorului date estimate, iar acestea sunt apoi folosite la emiterea facturilor.
Dacă consumatorii au întrebări privind facturarea pentru mai 2026, Energocom recomandă să se adreseze centrului de apel la numărul 1309. Din 2025, compania îndeplinește rolul de furnizor public de gaze pentru populație în Moldova și gestionează emiterea facturilor și relația cu clienții în toată țara.
Știri relevante

Moldova schimbă regulile jocului pe piața energiei electrice: de la contracte închise la licitații

Energocom a avertizat despre escroci care merg din casă în casă sub pretextul de angajați

„Energocom” a redus în aprilie prețul energiei electrice la 110,85 euro pe MWh

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS

„Da, este adevărat”: primarul a recunoscut că a picat în schemă după un apel de la Usatîi

În Moldova a fost interzis fumatul pe balcoane, pe plaje și la intrările în blocuri începând cu 24 iunie