AO „Moldovagaz” și-a prelungit responsabilitatea pentru alimentarea cu gaze a Transnistriei până în iunie 2026
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a prelungit termenul de livrare a gazelor naturale de către AO „Moldovagaz” în Transnistria la cererea Ministerului Energiei din Moldova.

La 4 martie 2026, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat prelungirea desemnării AO „Moldovagaz” ca responsabil pentru livrările de gaze naturale în Transnistria pentru perioada 1 aprilie - 30 iunie 2026. Această decizie a fost luată la cererea Ministerului Energiei al Republicii Moldova cu scopul de a asigura continuitatea acordurilor operaționale și contractuale existente.
Prelungirea este legată de necesitatea menținerii serviciilor de transport, echilibrare și flexibilitate, pe care AO „Moldovagaz” le realizează împreună cu SRL „Vestmoldtransgaz”. Anterior, la 18 august 2025, ANRE a desemnat „Moldovagaz” ca furnizor de gaze în Transnistria pentru perioada 1 septembrie 2025 - 31 martie 2026. Prelungirea statutului va permite planificarea eficientă a rezervării capacităților de transport conform calendarului anual de licitații.
Știri relevante

Furnizorul de gaze din Transnistria va fi obligat să mențină un stoc strategic de 15% din consum

Moldovagaz va rămâne furnizorul de gaze în Transnistria până la sfârșitul anului

În Transnistria a fost introdus regimul de economisire strictă a gazului: rezervele vor ajunge doar până la sfârșitul săptămânii

CNA a reținut din nou trei polițiști de la Botanica în dosarul privind furtul de bani

Pașapoartele externe în Moldova se vor scumpi cu 21%: noile tarife ale Agenției Serviciilor Publice

Plugaru: «Fiecare al patrulea locuitor din Moldova are peste 60 de ani»