UE a confirmat disponibilitatea Moldovei de a deschide negocierile pe toate clusterele
La al doilea summit UE – Moldova, la Bruxelles, Maia Sandu discută cu António Costa și Ursula von der Leyen despre reforme, securitate și sprijin.

La Bruxelles are loc al doilea summit UE – Moldova: pe Maia Sandu, la sediul Consiliului European, au întâmpinat-o președintele Consiliului European, António Costa, și șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. În timpul ceremoniei au răsunat imnurile Moldovei și Uniunii Europene.
Întâlnirea are loc la o săptămână după începerea oficială a negocierilor pentru primul cluster al capitolelor — „Valorile fundamentale”. La summit, liderii discută următorii pași în negocierile de aderare și agenda reformelor din Moldova, precum și chestiuni privind securitatea regională, energia și sprijinul economic.
Comisia Europeană și Consiliul European au confirmat că Moldova este pregătită să deschidă negocierile pe toate clusterele în cadrul procesului meritocratic de aderare. La finalul summitului, Maia Sandu, Ursula von der Leyen și António Costa planifică să facă declarații comune pentru presă.
Știri relevante

În regiunea Odesa a fost blocat un canal de trecere a oamenilor în Moldova pentru 20 000 de dolari

Antonie și Veniamin au fost propuși pentru postul de mitropolit al Basarabiei

În Transnistria, și în 2026 profesorilor li se va plăti concediul de odihnă în etape

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS

Pe Calea Orheiului din Chișinău vor fi amenajate circa 420 de locuri de parcare

Arabadji și Ianak au preluat temporar conducerea Procuraturii Găgăuziei