Website logoPrizmaru

Sandu, Costa și von der Leyen au deschis al doilea summit Moldova — UE

La Bruxelles, liderii discută următoarea etapă a negocierilor, precum și securitatea, energia și sprijinul pentru economia Moldovei.

22 iunie, 11:46, Alexandru Sterpu
Maia Sandu speaking at a podium with Moldovan and European Union flags in the background.

La Bruxelles, pe 22 iunie, are loc al doilea summit Moldova — Uniunea Europeană. Întâlnirea i-a adunat pe președinta Moldovei, Maia Sandu, pe președintele Consiliului European, António Costa, și pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Liderii discută următoarele etape ale aderării Moldovei la Uniunea Europeană, precum și securitatea, apărarea, energia, situația regională și sprijinul european pentru dezvoltarea economică a țării. Potrivit viceprim-ministrei pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov, „Moldova merge cu rezultate”: țara a încheiat procesul de screening și a început negocierile pe primul grup de capitole, iar mai departe intenționează să continue reformele și să avanseze mai repede datorită propriilor forțe.

În urma summitului va fi adoptată o declarație comună. La Bruxelles, întâlnirea are loc la o săptămână după ce Moldova a deschis oficial primul cluster de negocieri privind aderarea la UE, iar primul astfel de summit a avut loc în iulie anul trecut, la Chișinău. Atunci, Uniunea Europeană a anunțat primul tranș de sprijin pentru Moldova în valoare de 270 milioane de euro.