Sandu a lipsit de cetățenie cinci originari din Moldova
Decretul șefei statului continuă campania împotriva persoanelor legate de structurile regimului separatist din Transnistria, după decizia din februarie privind nouă figuranți.
25 mai, 15:01, Alexandru Sterpu

Președinta Moldovei, Maia Sandu, a semnat un decret privind retragerea cetățeniei pentru cinci persoane. Documentul corespunzător a fost publicat pe 25 mai pe site-ul administrației șefei statului. Statutul de cetățean le-a fost retras lui Alexandr Bulgaze, Denis Karamanuj, Nicolai Kovalev, Denis Marușici și Evgheni Romaniuc.
Toți cei cinci s-au născut pe teritoriul Moldovei, dar au activat în așa-numitul minister al securității de stat al regiunii transnistrene. Anterior, la sfârșitul lunii februarie, Maia Sandu a mai lipsit de cetățenia moldovenească nouă persoane legate de structurile regimului separatist din Transnistria. Printre acestea s-a numărat Ruslan Mova, fost așa-numit ministru de interne al Tiraspolului.
Comentarii
Știri relevante

Sandu, Costa și von der Leyen au deschis al doilea summit Moldova — UE

UE a anunțat €232,7 milioane pentru drumul Porumbrei—Comrat la summitul de la Bruxelles

Dodon a numit guvernul PAS „cea mai dureroasă problemă”

Taximetriștii vor fi trecuți, din 1 iulie, la regimul fiscal general

Plugaru: «Fiecare al patrulea locuitor din Moldova are peste 60 de ani»

Troleibuzul nr. 34 din Chișinău a fost deviat din cauza reparației drumului spre Truşeni