Website logoPrizmaru

„Nouă nu ni se dă nimic din politețe” — Munteanu la summitul UE – Moldova

La întâlnirea de la Bruxelles, premierul a legat avansarea spre UE de reformele de acasă, iar Maia Sandu a numit cursul spre aderare un stimulent pentru schimbări.

22 iunie, 19:06, Alexandru Sterpu

Pe 22 iunie, la Bruxelles, a avut loc al doilea summit UE – Moldova. În contextul întâlnirii, prim-ministrul Alexandru Munteanu a reamintit că, săptămâna trecută, la Luxemburg, au început negocierile pe primul grup de capitole privind aderarea la UE — „Valorile fundamentale”.

Munteanu a pus accent pe faptul că parcursul european al țării nu se sprijină pe gesturi de bunăvoință, ci pe munca din interiorul Moldovei. „În relațiile cu Uniunea Europeană nu ni se dă nimic din politețe. Fiecare succes este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”, a spus el.

Potrivit lui, este vorba despre reforme și instituții mai puternice. Premierul a legat integrarea europeană de lucruri foarte practice: „Integrarea europeană înseamnă drumuri mai bune, școli și spitale modernizate, investiții, locuri de muncă și mai multe oportunități pentru oameni”.

Maia Sandu a subliniat, de asemenea, că perspectiva aderării ajută la impulsionarea schimbărilor. Potrivit ei, „perspectiva aderării ne dă forța să facem schimbări importante și să obținem rezultate”.

Summitul de la Bruxelles a devenit a doua întâlnire de acest format între Moldova și UE. Primul summit a avut loc la Chișinău pe 4 iulie 2025, iar actuala întâlnire s-a desfășurat la o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor pe primul grup de capitole.

Autoritățile Moldovei consideră integrarea europeană drept un drum spre modernizarea infrastructurii și a economiei. La Chișinău se consideră că avansarea spre UE depinde direct de cât de repede și de vizibil țara va pune în aplicare reformele.