La Taraclia, cu 20 de milioane de lei va fi consolidat digul de protecție al lacului de acumulare
Proiectul Ministerului Mediului trebuie să reducă riscul de inundații pentru satele și traseul R32, precum și să ajute lacul să rețină apă pentru irigare.

La Taraclia au început lucrările de consolidare a digului de protecție al lacului de acumulare. Reparația este estimată la aproximativ 20 de milioane de lei, iar finalizarea ei este planificată peste doi ani — proiectul trebuie să-i protejeze pe locuitorii din zonă și traseul R32 de inundații.
Ministrul mediului, Gheorghe Hajder, a inspectat obiectivul și a constatat că, din cauza eroziunii, au început să se distrugă plăcile de beton. Aceste deteriorări au pus în pericol atât barajul, cât și drumul care trece chiar pe deasupra lui.
După consolidarea malurilor și a digului, satele din apropiere trebuie să primească protecție împotriva inundațiilor, iar lacul va putea reține mai multă apă. Ea este necesară agricultorilor pentru irigarea câmpurilor. Lacul de acumulare din Taraclia intră în topul celor mai mari trei din Moldova.
Știri relevante

În Transnistria, și în 2026 profesorilor li se va plăti concediul de odihnă în etape

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS

Pașapoartele externe în Moldova se vor scumpi cu 21%: noile tarife ale Agenției Serviciilor Publice

ANTA lansează în toată Moldova controlul camioanelor și al normelor de greutate

ANSA a interzis în Moldova 45 de tone de cartofi timpurii din cauza solului lipit

„Da, este adevărat”: primarul a recunoscut că a picat în schemă după un apel de la Usatîi