În Moldova au fost blocate active de 44,7 milioane de lei și 439 de obiecte sub sancțiuni
Raportul Consiliului interinstituțional de supraveghere leagă creșterea de noile competențe ale MAE, care au accelerat implementarea deciziilor UE în Moldova.

În 2025, în Moldova au fost blocate active și resurse economice în sumă de peste 44,7 milioane de lei: sub restricții au căzut 439 de obiecte și resurse.
Raportul privind implementarea sancțiunilor internaționale leagă acest rezultat de actualizarea cadrului legislativ, care i-a oferit Ministerului Afacerilor Externe mai multe competențe pentru implementarea deciziilor Uniunii Europene în dreptul național. În acest context, nivelul de implementare a regimurilor de sancțiuni a crescut de la 35% la începutul anului 2025 la 50% până la sfârșitul anului.
Moldova a aderat la 38 din 41 de regimuri de sancțiuni la care a primit invitație de aderare. Cea mai mare parte a acestor măsuri vizează Rusia, iar țara deja aplică 91% din declarațiile și măsurile restrictive ale UE.
La data de 31 decembrie 2025, Lista națională a subiecților restricțiilor includea 5557 de poziții, inclusiv 3903 persoane fizice, 1614 persoane juridice și 40 de nave. Majoritatea acestor subiecți se află sub sancțiunile Uniunii Europene.
Raportul a fost pregătit de Consiliul interinstituțional de supraveghere. În document este subliniat separat rolul Serviciului Fiscal de Stat și al Serviciului de Informații și Securitate: anume ei, potrivit autorilor, au rolul principal în blocarea resurselor și monitorizarea subiecților aflați în legătură cu restricțiile.
Știri relevante

Comisia parlamentară din Moldova a aprobat ieșirea din acordul CSI privind cărțile

O dronă a căzut și a explodat lângă Lopatna, în raionul Orhei

În Ungaria, în două accidente în care au fost implicate mașini din Moldova au murit șapte oameni

Doina Gherman și Szymon Hołownia au semnat o declarație de susținere a Moldovei în UE

În Stavceni a fost construită în decurs de un an o nouă primărie în locul celei avariate

„Va distruge sistemul de sănătate”: Ceban s-a pronunțat împotriva TVA de 20% la medicamente