Dodon a numit guvernul PAS „cea mai dureroasă problemă”
De Ziua Suveranității în Moldova, Maia Sandu, de la Bruxelles, a legat suveranitatea de cursul european, iar Igor Dodon a atacat PAS.

Pe 23 iunie, Moldova marchează Ziua Suveranității: în această zi, în 1990, deputații Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste Moldovenești au adoptat Declarația privind suveranitatea. Tocmai acest document a devenit punctul de plecare pentru disputele despre felul în care țara își înțelege astăzi suveranitatea.
Declarația a consfințit supremația legilor RSS Moldovenești asupra legilor URSS, a instituit cetățenia, a confirmat dreptul la relații diplomatice cu toate țările lumii și a fixat caracterul unitar și indivizibil al statului. În ea se mai spunea că documentul va deveni baza pentru noua Constituție și pentru actualizarea legislației republicane.
De la Bruxelles, Maia Sandu a reamintit că „acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta. După 36 de ani, Moldova își construiește într-adevăr propria soartă”. Potrivit ei, calea integrării europene a crescut din alegerea celor care, pe 23 iunie 1990, au decis să se desprindă de regimul sovietic.
Sandu a declarat, de asemenea, că „suntem obligați să apărăm, să păstrăm suveranitatea, independența și pacea” și a legat acest lucru de procesul integrării europene. În mesajul ei a răsunat și o apreciere dură la adresa războiului Rusiei împotriva Ucrainei: președinta a condamnat agresiunea și încercările Kremlinului de a distruge dreptul unui stat suveran de a-și determina singur soarta.
Alexandru Munteanu, în comentariul său, a subliniat că, acum 36 de ani, țara a spus: viitorul trebuie decis aici, de către cetățenii săi. El a adăugat că suveranitatea și astăzi înseamnă dreptul Moldovei de a-și alege propria cale, de a construi instituții puternice, de a respecta legea și de a dezvolta țara cu propriile forțe.
Potrivit lui, calea europeană este tocmai expresia acestei alegeri suverane. Munteanu a legat-o de ideea unei Moldove mai puternice, mai sigure și mai prospere.
Igor Dodon, liderul Partidului Socialiștilor (PSRM), a venit cu o declarație dură și a acuzat guvernul PAS de trădarea intereselor naționale. El a scris că Moldovei îi este greu să se afirme ca stat suveran care ia decizii „în interesele sale naționale, și nu la indicația și în interesele comisarilor străini”.
Dodon a mai declarat că „forțele politice trădătoare” ar propune, chipurile, planuri și scenarii de cedare a țării, iar cea mai dureroasă problemă a numit-o guvernul PAS. Potrivit lui, „nu a mai rămas mult timp să-i suportăm la putere, până când Moldova nu se va elibera, iar poporul nu își va recâștiga țara”.
Istoricii, la care se face trimitere în legătură cu această dată, menționează că Declarația privind suveranitatea a fost adoptată într-un context istoric complicat, când procese similare aveau loc în întregul spațiu sovietic. La prima aniversare a proclamării suveranității, pe 23 iunie 1991, la Chișinău a fost chiar lansată prima serie de mărci poștale cu stema și drapelul.
Știri relevante

Chiveri despre declarația de la Tiraspol: „a visa nu e dăunător”

În Moldova au fost ridicate 4 kg de droguri din colete cu produse alimentare din Spania

Guvernul Republicii Moldova a aprobat numiri în India, Strasbourg și Odesa

Ministerul Educației din Moldova și USM au lansat cursuri pentru profesorii de limba ucraineană

Constantinov a fost dat în urmărire internațională după condamnarea la 12 ani

Anesteziologul din Comrat va fi judecat pentru moartea unui pacient după un accident rutier