Deputatul Kiku: Vama Moldovei câștigă zilnic cu 14,2 milioane lei mai mult din cauza războiului din Iran
Ion Kiku a declarat că creșterea veniturilor vamale este legată de TVA-ul la combustibil, iar guvernul nu reduce prețurile pentru a finanța noii angajați din Cancelaria de Stat.

Deputatul Ion Kiku a informat că după începutul războiului din Iran veniturile Serviciului Vamal au crescut cu aproximativ 14,2 milioane lei pe zi. Potrivit lui, anterior vama colecta zilnic cu un milion lei mai mult decât în 2025. Doar în martie la buget au intrat suplimentar circa 353 milioane lei.
Ion Kiku a menționat că principala creștere a veniturilor este legată de TVA-ul plătit pentru motorină și benzină. El a subliniat: „Guvernul are posibilitatea să reducă prețul la motorină, dar nu o face”. Deputatul a presupus că refuzul de a reduce prețurile este legat de necesitatea de a finanța noii angajați.
În Cancelaria de Stat în ultima perioadă au fost angajate suplimentar 58 de persoane. Ion Kiku leagă această creștere a personalului de majorarea cheltuielilor bugetare și consideră că din acest motiv statul nu reduce costul combustibilului.
Astfel, potrivit deputatului, creșterea semnificativă a veniturilor Serviciului Vamal și extinderea personalului în Cancelaria de Stat influențează politica de prețuri în domeniul combustibilului din Moldova.
Știri relevante

Parlamentul Moldovei a aprobat rezervele de combustibil, care vor majora litrul cu 60 de bani

«O „măsură” interesantă»: Chicu despre reducerea indemnizației de maternitate cu aproape 4 000 de lei

MAN a ieșit din blocul „Alternativa”, dar fracțiunea în parlament va fi păstrată

Nosatîi a exclus cearta: soldatul a fost rănit din cauza încălcării regulilor cu Glock 19

La aeroportul Chișinău au fost reținuți pasageri cu aur nedeclarat

Incendiul din Slobozia a ars 40 de hectare de iarbă uscată și stuf