Website logoPrizmaru

Costa: Moldova merită să adere cât mai curând la UE

La cel de-al doilea summit UE – Moldova de la Bruxelles, liderii discută noi clustere de negocieri, reforme și sprijin pentru economie după lansarea procesului.

22 iunie, 17:13, Alexandru Sterpu
Antonio Costa speaking at a podium with European Union flags in the background.

La Bruxelles are loc cel de-al doilea summit UE – Moldova, iar la deschidere președintele Consiliului European, António Costa, a spus că Moldova „merită să adere cât mai curând la Uniunea Europeană”.

Costa a amintit că săptămâna trecută au fost deschise negocierile pe primul cluster și a îndemnat să se lucreze „mai mult și mai repede”, pentru a deschide și celelalte clustere. Potrivit lui, pentru UE extinderea spre Moldova rămâne o prioritate, iar blocajele politice au fost deja depășite.

La summit, liderii vor discuta pașii următori ai procesului de negociere și agenda reformelor din Moldova. Pe agendă se află și chestiuni privind situația regională, securitatea, apărarea și energia.

La Bruxelles s-a confirmat că Moldova este pregătită pentru începerea negocierilor pe toate grupurile de capitole, așa cum prevede procedura de aderare bazată pe merit. Separat, în programul reuniunii figurează sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Moldovei.

La încheierea summitului, Maia Sandu, António Costa și Ursula von der Leyen planifică să facă declarații comune pentru presă. Acest lucru ar urma să rezume discuțiile și să contureze următoarea etapă a dialogului.

Reuniunea de la Bruxelles a devenit a doua în acest format între Uniunea Europeană și Moldova. Primul summit a avut loc la Chișinău pe 4 iulie 2025, iar forumul actual se desfășoară la o săptămână după începerea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole „Valori fundamentale”.