Comisia a aprobat-o pe Inga Ionesii și pe Sergiu Gurduzu pentru funcțiile de ambasadori ai Moldovei
După consultarea în comisia parlamentară, deciziile privind noii ambasadori ai Moldovei mai trebuie să treacă prin guvern și decretul președintelui.

Comisia parlamentară pentru politică externă a aprobat-o pe Inga Ionesii pentru funcția de ambasador al Moldovei în India, iar pe Sergiu Gurduzu l-a aprobat drept candidat la funcția de ambasador al Moldovei în Portugalia. Ambele numiri mai trebuie să treacă prin guvern și decretul președintelui.
Inga Ionesii a fost deja ambasador al Moldovei în Estonia și a lucrat viceprimar al Chișinăului. Acum ea conduce Direcția management instituțional din Ministerul Afacerilor Externe, iar mai înainte a participat la negocierile privind Acordul de asociere cu Uniunea Europeană.
Sergiu Gurduzu ocupă acum funcția de consul general al Moldovei la Istanbul. Anterior, el a lucrat ca viceministru al justiției și a fost membru al Comisiei Electorale Centrale.
Potrivit Legii cu privire la serviciul diplomatic, propunerile de numire a ambasadorilor sunt transmise guvernului de ministrul afacerilor externe după consultarea cu Comisia parlamentară pentru politică externă. Apoi, ambasadorii sunt numiți de președintele Moldovei, și doar după aceasta ei vor putea să-și înceapă activitatea.
Știri relevante

Guvernul Republicii Moldova a aprobat numiri în India, Strasbourg și Odesa

Moldova și Arabia Saudită pregătesc un acord privind zboruri aeriene directe

În Moldova au fost blocate active de 44,7 milioane de lei și 439 de obiecte sub sancțiuni

Sandu: aderarea Moldovei la UE este deja „nu un obiectiv îndepărtat, ci o realitate”

Șase polițiști din Botanica reținuți pentru mită de până la 10 000 de dolari

Stoianoglo: în cinci ani de integrare europeană în Moldova nu au venit mari giganți străini