Medicii mobili vor examina gratuit locuitorii raionelor Ștefan-Vodă și Hîncești
Datorită finanțării din fondul de asigurări medicale, locuitorii satelor vor putea beneficia de controale profilactice și tratament stomatologic fără a se deplasa în centrele raionale.

Locuitorii raioanelor Ștefan-Vodă și Hîncești pot beneficia săptămâna aceasta de examinări medicale gratuite. Echipele mobile de medici activează în localități datorită finanțării din fondul pentru măsuri profilactice al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină.
Complexul mobil de radiodiagnostic pentru verificarea organelor toracice va vizita patru sate din raionul Ștefan-Vodă: pe 21 aprilie medicii vor primi pacienți în Volintire, pe 22 aprilie în Rîșcani, pe 23 aprilie în Purcari, iar pe 24 aprilie în Căplani. În aceeași perioadă, în raionul Hîncești, copiilor li se va acorda asistență stomatologică gratuită: pe 21-22 aprilie în Logănești, pe 23-24 aprilie în Buceni, iar între 21 și 24 aprilie în Carpinele.
Autoritățile îndeamnă cetățenii să nu rateze această oportunitate și să efectueze controale profilactice pentru depistarea timpurie a bolilor. Astfel de campanii își demonstrează necesitatea: doar săptămâna trecută, 420 de persoane au beneficiat de screening pulmonar gratuit.
Știri relevante

Institutul de Cardiologie a primit un sistem PACS de peste 1,6 milioane de lei

Spitalul „Timofei Moșneaga” a primit trei colonoscoape pentru 2,6 milioane de lei

4,5 miliarde de lei pentru salarii: cum marchează Moldova Ziua Internațională a asistentelor medicale

Nosatîi: Piranha-5 — o nouă etapă a modernizării Armatei Naționale

ANSA a interzis în Moldova 45 de tone de cartofi timpurii din cauza solului lipit

La Soroca a fost majorată taxa pentru evacuarea deșeurilor menajere: pentru locuitori — până la 26,78 lei