Un polițist va fi concediat pentru amenda aplicată lui Ludmila Vartik în ziua decesului său
Șeful poliției Viorel Cernăuțanu a confirmat că inspectorul și-a recunoscut vina, în timp ce anchetatorii analizează circumstanțele morții femeii în cadrul unui dosar de violență domestică.

Polițistul care a aplicat amenda lui Ludmila Vartik în ziua morții acesteia riscă să-și piardă locul de muncă. Ancheta internă împotriva angajatului Inspectoratului General al Poliției este aproape finalizată, iar în prezent se decide concedierea sa.
Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțanu, a declarat că în timpul verificărilor angajatul și-a recunoscut vina. „Din punct de vedere disciplinar, acest angajat trebuie concediat pentru încălcarea disciplinei de serviciu în legătură cu activitatea sa”, a spus Cernăuțanu. În prezent, forțele de ordine investighează dacă inspectorul a acționat din proprie inițiativă sau a fost supus unor presiuni.
Incidentul a avut loc pe 3 martie 2026. În acea zi, Ludmila Vartik a murit după ce a căzut de la etajul 11 al unui bloc din Chișinău, însă tocmai atunci a fost întocmit pe numele ei un proces-verbal pentru încălcarea priorității în trafic.
Moartea femeii este investigată acum ca o infracțiune legată de violența în familie, care a dus la sinucidere. Principalul suspect în dosar este soțul victimei, Dumitru Vartik.
Știri relevante

Constantinov a fost dat în urmărire internațională după condamnarea la 12 ani

Ruslan Galușca a numit noul oficiu din Otaci „o expresie a cooperării și solidarității”

O femeie de 63 de ani din Rîbnița a pierdut peste 500 de mii de lei într-o schemă de investiții

Muntianu: cele mai bune decizii pentru sectorul agricol se iau la aceeași masă

Grosu s-a justificat pentru insultele de la congresul PAS

Parlamentul Moldovei a extins schimbul automat de date despre conturile financiare