Avarie la rețeaua termică a lăsat 206 consumatori din Telecentru fără apă
Rețeaua uzată în 40 de ani dintre CET Izvor-1 și cazanul sudic a necesitat reparații urgente, pe care Termoelectrica le planifică să le finalizeze până la sfârșitul zilei.

O avarie la magistrala termică de pe strada Vladimir Korolenko a lăsat fără apă caldă 206 consumatori în sectorul Telecentru din capitală. Sectorul deteriorat al rețelei este exploatat de 40 de ani și servește ca o legătură importantă între CET Izvor-1 și cazanul sudic (Izvor-Sud).
În zona de deconectare temporară au intrat blocuri de locuințe în perimetrul străzilor Nicolae Testemițanu, Miorița, Gheorghe Asachi și șoseaua Hîncești. De asemenea, alimentarea cu apă a fost oprită pe străzile Vasile Docuceaev, Pan Halippa, Ialoveni, Petrarilor și Drumul Viilor.
Compania Termoelectrica a trimis echipe de reparații pentru a elimina avaria. Specialiștii planifică să finalizeze lucrările pe sectorul uzat și să restabilească alimentarea cu apă caldă în cursul zilei de astăzi.
Știri relevante

Locuitorii din Rîșcani și Ciocana vor rămâne fără apă caldă în mai

„Energocom” a redus în aprilie prețul energiei electrice la 110,85 euro pe MWh

Termoelectrica oprește apa caldă în trei sectoare din Chișinău până pe 28 mai

Guvernul Republicii Moldova a aprobat interdicția de a concedia pentru îngrijirea copiilor și rudelor

Din cauza „Balului absolvenților — 2026”, la Chișinău au fost prelungite circulația troleibuzelor și a fost blocată o stradă

Troleibuzul nr. 34 din Chișinău a fost deviat din cauza reparației drumului spre Truşeni