Moldova trece la tranzacționarea energiei electrice pe bursă prin platforma OPEM
Reforma are scopul de a face piața mai transparentă și de a accelera unificarea sistemului energetic al Moldovei cu România și Uniunea Europeană, eliminând barierele pentru investitori.

Ministerul Energiei a organizat un seminar dedicat trecerii Moldovei la tranzacționarea energiei electrice pe bursă prin platforma OPEM. Autoritățile intenționează să renunțe la sistemul contractelor bilaterale în energia regenerabilă și să facă piața mai transparentă și lichidă.
Pentru atingerea acestui scop, Energocom a fost obligat să achiziționeze o parte din energia electrică pe piețele organizate. Această decizie ar trebui să ajute la formarea unei baze de prețuri mai stabile pentru consumatori.
Statul stimulează, de asemenea, investițiile în sistemele de stocare a energiei. Acum, astfel de instalații pot fi amplasate pe terenuri agricole, iar importul echipamentelor necesare a fost scutit de taxe. În plus, se introduc noi reguli de tarifare pentru încărcarea și descărcarea acumulatorilor, care vor elimina dubla impozitare.
Ministrul Energiei, Dorin Jungițeu, a subliniat că întârzierile în implementarea acestor reforme de piață împiedică integrarea pieței energetice a Moldovei cu piața României și, pe termen lung, cu piața internă a Uniunii Europene.
Știri relevante

Moldova a redus tarifele pentru tranzitul prin Coridorul Vertical al Gazelor cu 90%

La licitația eoliană din Moldova au fost depuse cereri pentru 423 MW, la un plan de 170 MW

Tariful pentru tranzitul gazului prin Moldova pe Ruta 1 va fi redus cu 90% de la 1 octombrie

«O „măsură” interesantă»: Chicu despre reducerea indemnizației de maternitate cu aproape 4 000 de lei

Tabere de vară la Chișinău: părinții vor achita doar 20% din costul biletului de odihnă

O femeie de 63 de ani din Rîbnița a pierdut peste 500 de mii de lei într-o schemă de investiții