Moldova a cerut FMI un nou program pe trei ani fără bani
La Washington, delegația condusă de Anca Dragu și Andrian Gavriliță discută cu FMI și Banca Mondială despre macroeconomie, reforme și independența BNM.

Între 13 și 18 aprilie, la Washington, delegația moldovenească condusă de Anca Dragu și Andrian Gavriliță participă la sesiunile de primăvară ale Fondului Monetar Internațional și Băncii Mondiale. Autoritățile din Moldova au solicitat un nou program de cooperare pe trei ani cu FMI, fără componentă financiară.
Renunțarea la finanțarea de urgență la Chișinău a fost explicată prin îmbunătățirea situației macroeconomice din Moldova. În această săptămână, delegația are programată o serie de întâlniri cu reprezentanți ai FMI, Băncii Mondiale, BERD și altor organizații financiare internaționale.
Părțile discută perspectivele macroeconomice naționale și implementarea recomandărilor Programului de evaluare a sectorului financiar pentru anul 2025. Un subiect separat a fost consolidarea independenței Băncii Naționale a Moldovei.
Anca Dragu a numit continuarea cooperării cu FMI un element strategic al parcursului european al Moldovei. În negocieri se abordează și implementarea Programului de reforme legat de Planul de creștere economică a Moldovei pentru anii 2025-2027.
Știri relevante

BNM a emis 500 de monede de argint dedicate centenarului lui Serghei Rădăuțanu

50 de lei din argint în cinstea Eleonorei Romanescu: BNM a emis o monedă nouă

BNM va organiza pe 31 mai pentru copii „În lumea lui Bănuț”

Energbank din Dondușeni a oprit un credit de 100 000 de lei pentru o clientă

Locuitoarei din Puhoarna i-a fost emisă o amendă de 600 de lei pentru udarea grădinii din fântână

În formularele comercianților independenți, IDNP va fi înlocuit cu IDNO